حد مجاز ملی ایران برای ارزیابی آفلاتوکسین پسته با تلاش اعضاء کمیته کدکس آلاینده ای مواد غذایی ایران (تحت پوشش سازمان استاندارد)، در سی و یکمین اجلاس بین المللی کدکس ، به عنوان حد مجاز بین المللی، پذیرفته شد.
 
واحد مرکزی خبر: رئیس کمیته کدکس آلاینده مواد غذایی با بیان اینکه، این اجلاس، به دلیل طرح استانداردهای پسته از اهمیت زیادی برخوردار بوده است گفت : تعیین حدمجاز آفلاتوکسین در مغزهای درختی شامل پسته ، بادام و فندق یکی از مهمترین مصوبات مربوط به ایران در این اجلاس بود.

فیضی درخصوص این مصوبه گفت: تصویب حد مجاز ppb10 مجموع آفلاتوکسین ها برای مغزهای درختی و از جمله پسته آماده مصرف، تصویب حد مجاز ppb15 مجموع آفلاتوکسین ها برای مغزهای درختی با فرآوری بعدی و از جمله پسته (Further processing) ، پذیرش عملیات Roasting (برشته کردن) به عنوان یکی از فرآیندهایی که به کاهش آفلاتوکسین در پسته منجر می شود در مفاد این مصوبه قرار گرفته است.

هم اکنون حد مجاز آفلاتوکسین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پسته آماده مصرف، به میزان ppb2 برای آفلاتوکسین نوع B1 و ppb4 برای مجموع آفلاتوکسین ها است که با حذف آفلاتوکسین B1 از معیار ارزیابی مغزهای درختی و از جمله پسته ، عملاً حد مجازکشورهای عضو اتحادیه اروپا از ppb2 به ppb 10 برای پسته آماده مصرف افزایش یافته است.

در همین راستا، حد مجاز آفلاتوکسین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پسته با فرآوری بعدی در حال حاضر ppb5 برای آفلاتوکسین B1 و ppb10 برای مجموع آفلاتوکسین ها ست و با تصویب عدد ppb15 در اجلاس برای پسته با فرآوری بعدی عملاً حد مجاز مربوطه از ppb5 به ppb15 افزایش یافته است و حد مجاز ملی ایران به عنوان حد مجاز بین المللی، برای ارزیابی آفلاتوکسین پسته مورد پذیرش کدکس بین الملل قرار گرفت.

فیضی گفت: تعیین حداقل وزن محموله صادراتی به میزان 500 کیلوگرم از دیگر مصوبات کدکس بین المللی در خصوص روش نمونه برداری بود.

وی در همین زمینه ادامه داد: مقرر شد گزارش نتیجه آزمون آفلاتوکسین پسته براساس نسبت واقعی بخش خوراکی پسته (مغز پسته) نسبت به کل وزن پسته (مغز و پوست شاخی) بیان شود. به عبارتی با توجه به اینکه این نسبت که همان " عیار پسته " ایت در پسته ایران بالاتر از 50 درصد و به طور معمول 57 تا 59 درصد است لذا در اعلام نتیجه آزمون ، بجای اعلام نتیجه آلودگی با اعمال ضریب 2 ، این آلودگی براساس عیار پسته و با ضرایب کمتر از 2 گزارش خواهد شد.

این موضوع بدین معنی است که با لحاظ عیار پسته ژف مقدار آلودگی پسته ایران به ویژه پسته طبیعی خندان در شرایط مساوی، با مقادیر کمتر از قبل گزارش خواهد شد.

رئیس کمیته کدکس آلاینده مواد غذایی افزود: پذیرش و تصویب پیش نویس استاندارد شیر های تخمیر شده (Fermented milks ) در مرحله 5 و ادامه کار در کمیته مربوطه( کمیته کدکس شیر و فرآورده های‏آن) با لحاظ پیشنهادهای ایران در خصوص دوغ از دیگر موارد تصویب شده در این اجلاسیه است.

بنا به اعلام دبیرخانه کدکس آلاینده مواد غذایی ایران ، از آنجاییکه تصویب هر استاندارد در کدکس بین الملل یک فرآیند هشت مرحله ای را در مدت حداکثر هشت سال طی می کند و هر استاندارد پس از طی مراحل هشت گانه، برای اجرا باید در اجلاس سالیانه کدکس بین الملل به تصویب نهایی برسد بنابراین حضور فعال عوامل ارتباطی(Contact Point ) کشورها (که در ارتباط با ایران، موسسه استاندارد می باشد) به همراه همه نمایندگان مرتبط در اجلاس سالیانه CAC ضرورت دارد.

سی و یکمین اجلاس بین المللی کدکس از دهم تا پانزدهم تیر 87 در کشور سوییس - شهر ژنو برگزار شد.تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.