مازیار آقازاده   تا آنجا که حافظه تاریخی ما ایرانی ها یاری می دهد، همواره از نقش پشت پرده ، دست توطئه گر و غارت و چپاول ثروت ملی مان به دست دولت فخیمه بریتانیا نالیده ایم. هر چند که ممکن است این تصور در میان ایرانیان درباره انگلستان و دولت پادشاهی متحده بریتانیا کمی اغراق آمیز باشد،اما نباید از حق گذشت که روابط تاریخی ما با بریتانیا با اندک افت و خیزهایی همواره یک طرفه بوده است. به دیگر سخن همواره ابتکار عمل دست آنها بوده و آنها برنامه ریزی کرده و ما یا نگاه کرده ایم و یا متاسفانه در اجرای پروژه آنها دانسته یا ندانسته مشارکت داشته ایم.

در این زمینه غارت اموال و ثروت های ملی و میراث تاریخی جای خاص خود را داشته است. چه بسیارند اشیا و میراث تاریخی که امروز به جای ایران در موزه های بریتانیا و یا در کلکسیون های شخصی لردهای انگلیسی نگهداری می شود. و ما انگشت حسرت به دهان که چرا از نگهداری و پاسداشت این میراث تاریخی مان محرومیم.

با این مقدمه کوتاه شاید اتفاق سرقت یک ایرانی از کتابخانه ملی بریتانیا ، یک خرق عادت و یک اتفاق نادر تاریخی باشد. جدا از این که اقدام این ایرانی ( که به خاطر این عمل خود به دو سال زندان محکوم شده است) عملی زشت و ناهنجار بوده است، اما باید اعتراف کرد که برخی از ما ایرانی ها از شنیدن خبر سرقت یک ایرانی از کتابخانه ملی بریتانیا چندان هم ناراحت نشدیم و شاید حتی برخی از ایرانی ها زیر لب از این اقدام ابراز خوشحالی هم کرده باشند.

استاد رضوانی پیرمرد فاضل 90 ساله ساکن خیابان " دولت" تهران که دبیر بازنشسته آموزش و پرورش و مدیر سابق مدارس و دبیرستان های تهران است در این مورد معتقد است که اقدام این ایرانی در سرقت برگ هایی از بیش از 140 کتاب خطی متعلق به قرون 17 و 18 بریتانیا، قابل تقدیر نیست چرا که اصول اخلاقی نسبی نیست و بد همیشه و همه جا بد است و وی قصد تطهیر یا تبرئه این ایرانی را ندارد، اما وی معتقد است که در مورد این مساله خاص دو نوع نگاه وجود دارد، نخست آنکه انگیزه وی از این اقدام ممکن است صرفا مادی نباشد و از عشق و در واقع سودای بی منتهای او به کتاب و نسخ خطی نشات گرفته باشد از این رو هر چند که ماهیت کار وی سرقت است و فرقی با دیگر سرقت هایی که همه روزه در گوشه و کنار جهان اتفاق می افتد ندارد ، اما ممکن است قصد و نیت وی از سرقت از همین حس و یا سودای به کتاب نشات گرفته باشد که الزاما قابل مقایسه با دیگر مورد سرقت ها نیست.

وی در این مورد جرم سیاسی را مثال می آورد و می گوید دلیل اینکه قانونگذاران در بیشتر ممالک دنیا این جرم را از دیگر جرایم جدا کرده اند به خاطر جنبه عمومی داشتن آن و نیز به دلیل انگیزه های غیر شخصی مظنون یا متهم در مظان جرم سیاسی بوده است. به عبارت بهتر مجرم سیاسی کسی است که انگیزه های عمومی فعل یا ترک فعلش بر انگیزه های شخصی و فردی اش ترجیح داشته است و یک فعال سیاسی در واقع می پنداردو بر این گمان است که در جهت مصالح جامعه فعالیت می کند بنابراین انگیزه های فردی و شخصی برای او در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.

اما نکته دیگری که این پیرمرد تهرانی به آن انگشت توجه می گذارد ، مساله ای است که خود آن را اینچنین توضیح می دهد:" همیشه شعبان یک بار هم رمضان"

وی در این باره می افزاید:" تا آنجا که حافظه من یاری می دهد این نخستسن بار است که می شنوم یک ایرانی به آثار تاریخی و میراث ملی بریتانیا ناخنک زده است و تا بوده و ما شنیده ایم همواره این کارگزاران یا رابطان به دولت فخیمه بوده اند که به میراث تاریخی ما ناخنک زده و آنها را خرید و فروش و یا چپاول و غارت می کرده اند . بنابراین راستش را بخواهید من از شنیدن این خبر چندان هم بدم نیامد و این صداقت را دارم که اعتراف کنم که من همواره و هنگامی که تاریخ معاصر مملکت خود را می خوانم از مداخلات انگلیس در امور داخلی کشورمان و یا از دستبرد برخی از انگلیسی ها به میراث ملی و تاریخی مان ناراحت و آزرده خاطر می شوم. حالا این عمل کمک کرد که آنها خودشان را جای ما بگذارند و کلاهشان را قاضی کنند و ببینند که این واقعیت که بخش بزرگی از میراث تاریخی ما هم اکنون در بریتانیاست چگونه روح و روان بسیاری از ایرانیان وطن دوست را می آزارد .شاید این حس در بازگرداندن بخشی از این میراث تاریخی به کشورمان موثر باشد".

برای تایید گفته های این پیرمرد تهرانی باید متذکر شد که مقامات کتابخانه ملی بریتانیا هم گفته اند با وجودی که خسارات مادی برآورد شده به کتاب های مورد دستبرد قرار گرفته بیش از 600 هزار دلار است،اما افزوده اند که نمی توان خسارت معنوی این اقدام " کلکسیونر" ایرانی را جبران کرد.این عدم جبران در واقع ریشه در ارزش بی منتهای آثار تاریخی برای هر ملتی است که خود را مالک و صاحب آن آثار به حساب می آورد.تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.