فارس: مدير اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ساوجبلاغ گفت: افزايش ساخت‌وساز در حاشيه رودخانه شاهرود و سد طالقان، ورود فاضلاب‌ها به رودخانه و عدم سيستم‌هاي تصفيه‌خانه فاضلاب محيط زيست ساوجبلاغ را تهديد مي‌كند.

محمد جواد نيك كار درباره وضعيت زيست محيطي منطقه طالقان گفت: اين منطقه به دليل وجود اختلاف ارتفاع زياد داراي 510گونه گياهي اعم از 30 گونه دارويي ، 29 تيپ مرتعي و جوامع مختلف درخت و درخچه‌اي مانند ارس، راش،بلوط، بنه و زالزالك را در خود جاي داده است كه به واقع زيستگاه مناسبي براي حيات وحش به شمار مي‌آيد.

وي ادامه داد: از پستانداران شاخص منطقه مي‌توان به بز، پلنگ، خرس قهوه‌اي، گراز، شغال، گربه وحشي، گرك و از پرندگان مي توان به كبك، بلدرچين، عقاب طلايي، سارگپه، دال ، كركس اشاره كرد.

مدير اداره حفاظت محيط زيست ساوجبلاغ با اشاره به رودخانه شاهرود و درياچه سد طالقان گفت: اين رودخانه از اكوسيستم‌هاي آبي اين منطقه به شمار مي‌رود، با توجه به اين مسائل منطقه طالقان به لحاظ وجود اكوسيستم‌هاي منحصر به فرد آبي و خشكي و تنوع زيستي داراي قابليت‌هاي زيادي بوده كه اين امر به دليل تعارضات زيست محيطي موجود از جمله به علت شرايط اقليمي و آب و هوا اهميت حفاظت از اين منطقه را به عنوان يك منطقه حفاظت شده به منظور ارتقاي سطح حفاظتي منطقه دو چندان مي‌كند.

وي تصريح كرد: محيط بكر و طبيعي طالقان شبيه يك آزمايشگاه طبيعي بوده كه مي تواند به عنوان مركز تحقيقات جانور شناسي و گياه شناسي مورد بررسي و تحقيق قرار گيرد.

نيك‌كار افزود: وجود سه گونه ماهي قزل آلاي خال قرمز، ماه سياه رودخانه اي، ماهي عروس اهميت رودخانه و درياچه سد طالقان را نمايان مي‌كند.

مدير اداره حفاظت محيط زيست ساوجبلاغ تصريح كرد: ساوجبلاغ علي رغم برخورداري منطقه از اكوسيستم ويژه، كاملاً منطقه آزاد است، در حالي كه بايد به عنوان منطقه حفاظت شده مورد توجه قرار گيرد.

وي با اشاره به افزايش ساخت‌وسازها در حاشيه رودخانه و باغ‌ها تصريح كرد: با توجه به اين‌كه اين منطقه حفاظت شده نيست افزايش ساخت‌وسازها امري طبيعي است.

نيك‌كار در ادامه اظهار داشت: با گسترش ساخت‌وساز و ويلا‌سازي در حاشيه رودخانه طالقان شاهد ورود فاضلاب‌هاي خانگي و زباله‌ها هستيم كه در نهايت منجر به آلودگي‌هاي زيست محيطي شود.
وي تأكيد كرد: اگر در اين‌باره تدابير ويژه‌اي را اتخاذ نكنيم، شاهد گسترش مشكلات و ايجاد وضعيت مشابه جاجرود و كرج در منطقه ساوجبلاغ خواهيم بود.

نيك‌كار با اشاره به اين‌كه در چند سال اخير با آبگيري سد طالقان هجوم افراد سودجو و فرصت‌طلب به اين منطقه براي ساخت و ساز بيشتر شده است، افزود: اداره حفاظت محيط زيست ساوجبلاغ با توجه به وظايفي كه در اين راستا بر عهده دارد، به شدت مخالف ساخت وساز در حاشيه رودخانه است‌، و اگر چاره‌انديشي نشود آلودگي هاي زيست محيطي افزايش مي‌يابد.

مدير اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ساوجبلاغ درباره برخي مشكلاتي كه در اين منطقه باعث افزايش آلودگي‌هاي زيست محيطي شده است، گفت: عدم هدايت فاضلاب شهر طالقان و روستاهاي حاشيه رودخانه شاهرود همچنين عدم تجهيز شهر طالقان و واحدهاي مسكوني حاشيه رودخانه و درياچه سد طالقان به سيستم‌هاي تصفيه‌خانه فاضلاب و ورود فاضلاب‌ها به رودخانه‌‌هاي منشعب در منطقه طالقان از مشكلاتي است كه نياز به توجه بيشتر مسئولان دارد.

وي در پاسخ به اين‌سؤال كه آيا در اين منطقه شكار غير قانوني مشاهده شده است يا خير؟ گفت: ورود بي ضابطه گردشگر به اين منطقه و شكار غير قانوني از جمله پيامدهاي آزاد بودن اين منطقه است.

به گفته نيك‌كار افزايش زباله‌هاي ناشي از حضور گردشگرها در حاشيه رودخانه و نبود سطل‌هاي جمع‌آوري زباله از ديگر مشكلات اين منطقه به شمار مي‌آيد.  

تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.