وطن (ri.nataw) - در حمله تروريستي روز گذشته در منطقه سيستان و بلوچستان حداقل 5 نفر از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بيش از 20 تن از رهبران قبيله اي و افرادي ديگر كشته شدند.

اين حمله كه توسط يك بمب گذار انتحاري انجام شد در خبرگزاري ها و روزنامه هاي خارجي سراسرجهان بازتاب گسترده اي داشت كه سرويس بين الملل سايت خبري وطن (watan.ir) به بخشي از آن مي پردازد .

روزنامه واشنگتن پست با ارائه گزارشي از كشته ها و مجروحان اين حادثه و انعكاس اخبار در اين زمينه مي نويسد : حمله اي كه در جنوب شرقي استان سيستان و بلوچستان در ناحيه اي همجوار با مرز افغانستان و پاكستان رخ داد حاكي از فشارهايي است كه دولت ايران در اين برهه حساس و همزمان با مذاكرات هسته اي در پيش رو دارد.

همچنين اين روزنامه يكي ديگر از دلايل محتمل اين حادثه را امكان سو استفاده اقليت هاي قومي و مذهبي از نا آرامي هاي پس از انتخابات در ايران بر مي شمارد. در پايان گزارش اين روزنامه امده است مرز هاي حساس و قابل نفوذ ايران در شرق كشور در مجاورت افغانستان و پاكستان امكان ورود آسان بلوچ هاي جدايي طلب و عناصر وابسته به القاعده را فراهم مي كنند. همچنين افزايش فعاليت هاي القاعده در پاكستان ايران را در برابر حملات تروريستي از جانب سني هاي افراط گرا بسيار آسيب پذير ساخته است.

روزنامه نيويورك تايمز با ارائه گزارشي مفصل در مورد اين حادثه تروريستي به پيشينه جندالله در حوادث تروريستي در ايران پرداخته و اينطور مي نويسد: جندالله كه گروهي جدائي طلب و خواستار استقلال بلوچ ها در ايران است در ماه مي گذشته مسجدي را در زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان منفجر كرد كه در اين انفجار 25 نفر كشته شدند. همچنين اين گروهك تروريستي سال گذشته 16 سرباز ايراني را ربود .

از ديگر اقدامات تروريستي منتسب به جندالله بمبگذاري اتوبوس حامل اعضاي سپاه در سال 2007 بوده است كه منجر به مرگ 11 نفر شد. در اين گزارش همچنين گفتگوي رئيس مركز مطالعات منطقه اي و استراتژيكي شرق مستقر در قاهره چاپ شده كه در اين گفتگو «مصطفي الباد» به اهميت سپاه پاسداران به عنوان مهمترين و قدرتمندترين مانع پيش روي دشمنان در كشور اشاره شد و اين اقدامات را به نوعي براي آسيب پذير نشان دادن اين ارگان معرفي مي كند.

خبرگزاري رويترز نيز در گزارشي جامع به ابعاد مختلف اين حادثه تروريستي پرداخت. در بخشي از اين گزارش در مورد ارتباط اين حادثه با آمريكا اينطور عنوان شده است: ايران آمريكا را متهم به حمايت از جندالله براي ايجاد تنش در مرزهاي اين كشور مي داند اما اين اتهام همواره از سوي واشنگتن رد مي شود.

ايالات متحده اين حمله تروريستي را محكوم كرده و هر گونه ارتباط با آن را منكر مي شود. به گزارش اين خبرگزاري سخنگوي وزرات كشور آمريكا «ايان كلي» در اين زمينه گفته است:" ما اين حمله تروريستي را محكوم كرده و به خاطر كشته شدن افراد بي گناه ناراحتيم. اما هر گونه گزارش درمورد ارتباط امريكا با اين حادثه را نفي مي نماييم." همچنين در بخشي ديگر از اين گزارش در مورد سايه افكندن اين حادثه و ارتباط بين دو كشور در مذاكرات پيش رو در وين كه براي حل مسئله هسته اي تشكيل مي شود سخن گفته شده است.

خبرگزاري فرانسه نيز با چاپ مقاله اي حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان را بررسي كرد. در بخشي از اين مطلب به نقش پاكستان در اين حمله و اظهارات رئيس جمهور ايران پرداخته شده است: رئيس جمهور ايران پاكستان را به نوعي به خاطر پناه دادن به گروهك تروريستي جندالله در خاك اين كشور مرتبط با اين حملات دانست .

اين خبرگزاري سخنان دكتر احمدي نژاد را منعكس مي كند كه مي گويد:" ما مطلع شده ايم كه عناصري از كشور با پاكستان با عاملان اين حمله همكاري داشته اند و ما اين حق را براي خود مسلم مي دانيم كه از پاكستان بخواهيم اين جانيان را به ما تسليم كنند. از دولت پاكستان مي خواهيم به هيچ وجه در مورد دستگيري عناصر اصلي اين حادثه تروريستي تاخير نكند. " همچنين در ادامه به احضار كاردار اسلام آباد در تهرانمي پردازد.

خبرگزاري آسويشتد پرس نيز در گزارش خود در اين باره مي نويسد: كنترل منطقه سيستان و بلوچستان از ماه آوريل از دست نيروهاي پليس محلي خارج شده و به سپاه منتقل گرديد . اما اين حمله سوالاتي را در مورد سطح كنترل ايران بر مرزهاي اين كشوردر مجاورت با كشورهاي تنش زاي افغانستان و پاكستان بر مي انگيزد.

تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.