ایسنا- يوكيا آمانو امروز (دوشنبه) در نطق آغازينش در برابر 35 عضو شوراي حكام خواستار افزايش همكاري ايران با آژانس شد.

مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: در گزارش اخيرم درباره " اجراي توافقنامه پادمان‌هاي ان‌.پي‌.تي و مفاد مربوطه قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در جمهوري اسلامي ايران" تلاش كردم موضع آژانس در خصوص تعدادي مسائل حقوقي مطرح شده در گذشته را روشن سازم.

وي ادعا كرد: براي ايجاد اعتماد بين‌المللي در خصوص ماهيت منحصرا صلح‌آميز برنامه هسته‌يي ايران به اجراي كامل تعهدات الزام‌آور از جانب اين كشور نياز است.

مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با متهم كردن ايران به عدم همكاري كافي با آژانس مدعي شد: با وجودي كه آژانس همچنان به راستي آزمايي نبود انحراف در مواد هسته‌يي اعلام شده در تاسيسات هسته‌يي و اماكن خارج از تاسيسات اعلام شده به وسيله ايران، تحت توافقنامه پادمان‌ ادامه مي‌دهد، ايران همكاري لازم را ندارد تا آژانس قادر شود اطمينان معتبري را درباره نبود مواد و فعاليت‌هاي هسته‌يي اعلام نشده در ايران ارائه و بنابر آن نتيجه‌گيري كند كه همه مواد هسته‌يي در ايران براي فعاليت‌هاي صلح‌آميز به كار گرفته مي‌شود.

بنا برگزارش دبيرخانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، آمانو از ايران خواست "گام‌هايي را در جهت اجراي كامل توافقنامه پادمان و ديگر تعهداتش بردارد".

 اين در حالي است كه علي‌اصغر سلطانيه، نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پيش از اين با اشاره به انتشار گزارش جديد مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره ايران گفت: در اين گزارش براي اولين بار به دليل اصرار 120 كشور عضو غيرمتعهدها مديركل آژانس گزارش خود را به دو بخش تقسيم كرد بخش اول شامل كليه همكاري‌هاي ايران و بازرسي‌هاي آژانس مطابق معاهده ان‌پي‌تي است كه اين مساله نشان مي‌دهد ايران متعهدانه به همكاري خود با آژانس ادامه داده است. همچنين در تمامي اين گزارش نظارت آژانس بر فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران از جمله غني‌سازي مشاهده مي‌شود.

سلطانيه به بخش دوم گزارش آمانو اشاره كرد و گفت: بخش دوم مربوط به خواسته‌هاي غيرحقوقي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت از ايران است كه بارها با استناد به مدارك حقوقي، وجاهت نداشتن اين قطعنامه‌ها را ثابت كرده‌ايم و از اين رو معتقديم قطعنامه‌ها قابليت اجرا شدن ندارند.

نماينده ايران در آژانس تاكيد كرد: تفكيك اين دو مساله يعني خواسته‌هاي قانوني و حقوقي آژانس و خواسته‌هاي غيرحقوقي و غيرقانوني شوراي امنيت از خواسته‌ها و انتظارات اولين گام نسبتا مثبت توسط مديركل آژانس است كه برداشته شده است و اميدواريم گام‌هاي بعدي در رفع نواقص گزارش‌دهي برداشته شود.

بنا برگزارش دبيرخانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همچنين درباره‌ي اجراي توافقنامه‌ي پادمان در سوريه صحبت كرد و گفت كه با اين كشور در خصوص بازرسي از برخي اماكن به توافق رسيده است.

وي گفت: سوريه از ژوئن 2008 تاكنون در ارتباط با مسائل حل نشده مربوط به سايت ديرالزور و برخي اماكن ديگر با آژانس همكاري نكرده است در نتيجه آژانس نتوانسته در جهت حل مسائل باقيمانده مربوط به آن سايت‌ها پيشرفتي را به دست آورد.

وي با اشاره به اينكه ماه گذشته نامه‌اي را از وزير امور خارجه سوريه دريافت كرده است، گفت كه اين نامه پاسخي به نامه مديركل در نوامبر 2010 بود كه در آن از سوريه درخواست كرده بود دسترسي به اطلاعات و اماكن مربوط به ديرالزور را براي آژانس فراهم كند.

اين ديپلمات ژاپني افزود: معتقدم كه پاسخ وزير امور خارجه سوريه كه مي‌گويد اين كشور به كار با آژانس براي حل همه مسائل فني باقيمانده ادامه خواهد داد مي‌تواند نشانگر گامي رو به جلو باشد.

مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: تمايل دارم به شما اطلاع دهم كه از آن زمان تاكنون با سوريه در خصوص بازديد آژانس از اماكني به توافق رسيده‌ايم.

آمانو درباره اعمال پادمان‌ها در كره‌شمالي نيز صحبت كرد و گفت: برنامه هسته‌يي كره‌شمالي همچنان باعث نگراني جدي براي منطقه‌ي شمال شرق آسيا و فراتر از آن، به ويژه با توجه به تحولاتي است كه در چند ماه گذشته رخ داده است.

وي افزود كه مجمع عمومي آژانس از كره‌شمالي خواسته است "به تعهداتش تحت قطعنامه‌هاي مربوطه شوراي امنيت سازمان ملل عمل كند و به ان‌.پي‌.تي به طور كامل پايبند باشد. همچنين به موقع با آژانس در اجراي كامل و موثر پادمان‌هاي جامع آژانس و حل همه مسائل باقيمانده همكاري كند."

وي افزود: تاكيد مي‌كنم كه آژانس در راستي‌آزمايي برنامه هسته‌يي كره‌شمالي نقشي اساسي را ايفا مي‌كند.

مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از كره‌شمالي خواست همه قطعنامه‌هاي مربوطه مجمع عمومي و شوراي امنيت را به طور كامل اجرا كند.

وي در خصوص اعمال پادمان‌هاي آژانس در خاورميانه گفت كه براي كشورهاي عضو نامه نوشته و نظر آنها را در خصوص برگزاري همايشي در زمينه منطقه عاري از تسليحات هسته‌يي در خاورميانه خواستار شده است.

وي هم چنين گفت كه دستور كار نشست فعلي آژانس شامل " حفاظت از اطلاعات محرمانه" نيز مي‌شود و افزود: يادتان هست كه در نوامبر 2010 گزارشي را درباره‌ي امنيت اطلاعات در آژانس ارايه كردم كه به شرح چارچوب مديريت امنيت اطلاعات در آژانس مي‌پرداخت و اقداماتي كه آژانس در تمامي حوزه‌هاي امنيت اطلاعات انجام مي‌دهد را توضيح مي‌داد.

آمانو گفت: از آن زمان تا كنون ما به افزايش آگاهي كاركنان درباره‌ي اهميت حياتي محرمانگي مربوطه ادامه داده‌ايم. نزديك به 2000 كارمند و پيمانكار آژانس آزمون اجباري امنيت اطلاعات را پشت سرگذاشته‌اند.

تهران پيشتر از آژانس به دليل درز جزييات مربوط به برنامه‌ي هسته‌يي‌اش در رسانه‌ها انتقاد كرده و آن را دليل ممنوع كردن ورود برخي از بازرسان به ايران معرفي كرده است.

تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.