مهر:  حدود 4 ماه از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور می‌گذرد و قبوض آب و برق نیز با طراحی‌های جدید به دست مردم رسیده، این درحالی است که این دوره که قبوض به دست مردم برسد، سومین دوره بعد از اجرای قانون است که وزارت نیرو قبوض آب و برق را به درب خانه‌های مردم می‌فرستد.

در دوره اول، طراحی قبض‌ها به گونه‌ای بود که دو بخش در قبض در نظر گرفته شده بود که بخش اول آن مربوط به مبلغ برق‌بهای قبل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و بخش دوم مربوط به مبلغ برق‌بها بعد از اجرای قانون بود که در آن، مردم با یکسری اعداد و ارقام مواجه بودند که در جدول اول، بسیار پیچیده و غیرقابل فهم و در جدول دوم، بسیار ساده و شفاف و قابل محاسبه راحت بود.

در قبوض دوره دوم نیز این اتفاق رخ داد. به دلیل اینکه ممکن بود بخشی از قرائت‌ها در دوره زمانی 4 ماهه صورت گرفته باشد و برخی از مشترکان از روند توزیع قبوض اطلاعی نداشته باشند، باز هم قبوض به شکل دو بخشی به دست مردم رسید.

اما اکنون که دوره سوم صدور قبوض برق بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به شمار می رود، اصلاحات به صورت کامل انجام شده و مردم در قبوض برق، تنها یک سری اعداد و ارقام مشاهده می‌کنند که روش‌های محاسبه ساده ای دارد و خود با قرار دادن میزان برق مصرفی، می توانند برق‌بهای خود را محاسبه کنند.

عبدالکریم رئیس‌کرمی، مدیرعامل شرکت پویش برق که چاپ قبوض برق را به عهده دارد، گفت: 6 دوره در سال قبض به درب منازل مشترکان می‌رود. بر این اساس، آخرین دوره قبض در سال 89 که مربوط به 28 بهمن‌ماه سال 89 به مدت 45 روز است، از هفته آینده به دست مشترکان می رسد.

وی افزود: قرائت کنتورهای برق برای صدور این قبوض آغاز شده است و در هفته آینده، به تدریج قبوض برق به درب منازل مردم می‌رسد.

بر این اساس، مردم می‌توانند با قرار دادن میزان برق مصرفی خود در پلکان درج شده بر روی قبوض، به راحتی میزان برق‌بهای خود را محاسبه کنند، به نحوی که تعرفه‌های پلکانی از صفر تا 100 کیلووات 270 ریال، از 100 تا 200 کیلووات 320 ریال، از 200 تا 300 کیلووات 720 ریال، از 300 تا 400 کیلووات 1300 ریال، از 400 تا 500 کیلووات 1500 ریال، از 500 تا 600 کیلووات 1900 ریال و بالاتر از 600 کیلووات ساعت 2100 ریال محاسبه می شود.

به عنوان مثال، اگر یک مشترک در قبض برق خود 350 کیلووات ساعت برق مصرف کرده باشد 100 کیلووات ساعت آن با قیمت 270 ریال معادل 2700 تومان، 100 کیلووات ساعت آن با قیمت 320 ریال معادل 3200 تومان و 50 مگاوات آن با قیمت 720 ریال به ازای هر کیلووات ساعت معادل 3600 تومان محاسبه می شود؛ بنابراین قبض برق این مشترک با قیمت‌‌های جدید 10500 تومان خواهد شد و تنها چیزی که به آن اضافه می‌شود مالیات بر ارزش افزوده است بنابراین این صورتحسابها در کل کشور یکسان است.

در مورد کنتورهای سه زمانه برای بخش کم باری که حدود 8 ساعت است به ازای هر کیلووات ساعت 150 ریال تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

اما با توجه به اینکه هرچه به سمت روزهای گرم سال پیش رویم، مصارف برق نیز بالا می رود، مردم باید مراقب مصارف خود باشند، چراکه اگر مصارف از الگوهای تعیین شده بالاتر رود، آنگاه مبلغ برق به صورت پلکانی بالا می رود و این ممکن است باعث نارضایتی آنها شود، البته دولت هم از این وضعیت ناراضی خواهد بود، اگرچه ممکن است رقم بیشتری را از مشترک دریافت کند.

بر اساس الگوهای تعیین شده، هم اکنون الگوی برق برای مناطق عادی در زمستان 200 کیلووات ساعت در هر ماه و در تابستان 400 کیلووات ساعت در هر ماه است، این درحالی است که در مناطق گرمسیر این الگو بسته به مناطق گرم 1، 2، 3 و 4 تا 1000 کیلووات ساعت در هر ماه نیز می رسد.

بنابراین ضرورت دارد تا مشترکان هنگام گرمای هوا، نگاهی هم به مصارف برق خود داشته باشند. البته با مصارف بهینه هیچگاه آنان از گرمای هوا رنج نمی برند، اما اگر روی به وسایل سرمایشی غیراستاندارد با مصارف بالا بیاورند، حتما باید فکر قبوض جدید برق با ارقام بالا باشند.


تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.