رئيس پژوهشكده درياي خزر گفت: سالانه 122 هزار و 350 تن آلودگي نفتي وارد درياي خزر مي‌شود.

رضا پورغلام امروز در گفت‌وگو با فارس در شهرستان ساري اظهار داشت: درياي خزر از لحاظ آلودگي در وضعيت بحراني قرار دارد.

وي با بيان اينكه سالانه به طور نمونه 304 تن كادميوم و34 سرب تن وارد درياي خزر مي‌شود، گفت: سالانه 122 هزار 350 تن آلودگي‌هاي نفتي وارد دريا مي‌شود.

رئيس پژوهشكده اكولوژي درياي خزر با اعلام اينكه 16 تا از مشتقات مواد نفتي سرطان‌زا است، خاطرنشان كرد: ساحل باكو پر از آلودگي نفتي است كه از طريق نفتكش‌ها، مبادي و وردي و خروجي نفت، چاه‌هاي اكتشاف و استخراج كه از تكنولوژي پيشرفته استفاده نميكنند، آلودگي را به درياي خزر تحميل مي‌كنند.

پورغلام با بيان اينكه 95 درصد آلودگي درياي خزر را كشورهاي شمالي و شمال غربي شامل روسيه فدراتيو، قزاقستان و جمهوري آذربايجان ايجاد ميكنند، اظهار داشت: سهم ايران نيز در اين بخش 5 درصد است‌.

وي با اشاره به اينكه آلودگي‌هاي صنعتي، شهري، خانگي و نفتي اكولوژي درياي خزر را تهديد مي‌كند، افزود: آلودگي‌هاي شهري و خانگي و ورود دترژنت‌ها (مواد شوينده و پاك كننده كه در شستشوي لباس و ظروف استفاده مي‌شوند) در بعضي از ايستگاه‌ها بالا است كه بايد محيط زيست با ابزارهاي كه در اختيار دارد آن را كنترل كند.

رئيس پژوهشكده اكولوژي درياي خزر با اعلاام اينكه هنوز شاهد ورود فاضلاب‌هاي خانگي به رودخانه‌ها و نهايت به دريا هستيم، گفت: ده‌ها رودخانه استان با فاضلاب‌هاي خانگي آلوده شدند و اين آلودگي نهايتاً به دريا مي‌رسد.

وي با اشاره به اينكه ارزش آب بسيار بالا است، تصريح كرد: ورود دترژنت‌ها (‌مواد شوينده و پاك كننده كه در شستشوي لباس و ظروف استفاده مي‌شوند) به منابع آب بسيار خطرآفرين است.
رئيس پژوهشكده اكولوژي درياي خزر در مورد آلودگي‌هايي ناشي از بخش صنعت به دريا اظهار داشت: چون نظارت‌هاي محيط زيست در اين بخش زياد است بيشتر صنايع رعايت مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه در بخش آلودگي‌هاي بخش صنعت ورود فلزات سنگين را به دريا داريم، اظهار داشت: اين نوع آلودگي‌ها سرطان‌زا است.

وي در مورد آلودگي‌هاي بخش كشاورزي به سواحل نيز خاطر‌نشان كرد: سموم كشاورزي كلره و يك نمونه آن كه شامل يك "ددت " و سموم فسفره است از منابع آلوده كننده دريا محسوب مي‌شوند.

پورغلام با بيان اينكه سه استان مازندران، گيلان و گلستان با همكاري سازمان‌هاي جهاد كشاورزي از روش‌هاي بيولوژيك براي مبارزه با و آفت‌‌ها استفاده كردند، گفت: ميزان آلودگي بخش كشاورزي در مازندران در 10 سال اخير از 10 هزار تن به 4 هزار تن رسيده است كه با اين رويه آلودگي بخش كشاورزي به دريا كاهش چشمگير داشته است.

وي با تاكيد بر اينكه كاهش دوز سموم نيز در كاهش آلودگي‌هاي دريا نقش موثري داشته است، اظهار داشت: در بخش آلودگي‌هاي ناشي از سموم كشاورزي كشور ايران و جمهوري آذربايجان به دليل انجام فعاليت‌هاي كشاورزي نقش اثرگذار دارند كه ايران با كاهش مصرف سموم شيميايي نشان داد كه برنامه‌ريزي مناسبي براي كاهش آلودگي درياي خزر داشته است.


تاريخ : | | نویسنده : mshhamedan |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.